Korek dębowy – niezwykłe akcesoria ekologiczne

Korek dębowy jest niezwykłym surowcem pochodzącym z Europy południowo-zachodniej i Afryki północno – zachodniej. Pozyskiwany jest z drzewa korkowego, które wytwarza korę o jednolitej budowie. Surowiec ten przeważnie kojarzony jest z korkami do wina, ale swoje zastosowanie znalazł w wielu dziedzinach życia codziennego. Korek jest surowcem niezwykle ekologicznym. Zdejmuje się go z drzewa w okresach letnich, kiedy to kora najłatwiej się oddziela, dzięki czemu drzewo nie zostaje w żaden sposób uszkodzone. Przy jego produkcji wykorzystuje się niewielką ilość energii, a że dodatkowo nie wytwarza toksycznych dymów podczas obróbki i spalania, ma korzystny wpływ na środowisko naturalne.
kartka na ścianie kork

Pierwsze akcesoria z korka dębowego

Korek składa się w 90% z powietrza, co czyni go materiałem praktycznie niezatapialnym. Już kilka tysięcy lat temu był wykorzystywany przez rybaków do połowów. Do boi wykonanych właśnie z tego surowca przyczepiali oni sieci rybackie, co bardzo ułatwiało pracę. Korek do dzisiaj wykorzystywany jest w produkcji kół ratunkowych czy spławików.

Korkowe akcesoria

Korek jest surowcem niezwykle elastycznym. Szerokie zastosowanie znalazł w budownictwie, wykończeniach wnętrz (tapety), przetwórstwie winiarskim, galanteryjnym (torebki, portfele), obuwniczym (wkładki do butów), ale również do produkcji różnych akcesoriów, które znajdują wszechstronne zastosowanie w życiu codziennym. Oto niektóre przykłady niezastąpionych i bardzo praktycznych, a przede wszystkim ekologicznych produktów wytwarzanych z korka:

  • Ozdoby świąteczne – dzięki niezwykłej elastyczności bez problemu możemy wycinać w korku różne wzory i wielkości ozdób, w postaci gwiazd czy aniołów, które zawiesimy na naszą choinkę.
  • Breloki – z korka możemy wykonać ekologiczne breloki do kluczy, w postaci boi, łódki czy np. kuli. Taki produkt jest niezwykle modnym dodatkiem do naszych kluczy, a także może stać się świetną niespodzianką dla bliskiej osoby.
  • Świeczniki z korka – to następny, bardzo dobry pomysł na wykorzystanie tego surowca. Wpasują się idealnie w każde wnętrze, dodając mu nietuzinkowego uroku.
  • Pufy z korka – świetny pomysł na siedziska, które wkomponują się zarówno we wnętrze pokoju dziennego, jak i w wystrój biura. Pufy są bardzo lekkie, zabierają mało miejsca i w każdej chwili możemy je przenieść do innego pomieszczenia.
  • Doniczki z korka – bez problemu zastąpią nam zwykłe donice, a ze względu na nieprzepuszczalność wody, możemy podlewać nasze rośliny bez obawy, że zalejemy podłogę czy meble.
  • Podkładki pod mysz – fantastyczne rozwiązanie zarówno do domu jak i biura. Są bardzo funkcjonalne, a dodatkowo dzięki wykorzystaniu tego produktu możemy wykreować markę naszej firmy, umacniając tym samym jej wizerunek.

kapsle
Jak widzimy korek, dzięki swojej elastyczności i niezwykłym właściwościom, możemy wykorzystać na wielorakie sposoby. Przykłady wyżej wymienionych produktów znajdziemy na stronie https://cork24.co.uk/cork-rolls/64-cork-roll-6mm-10m.html. Te ekologiczne akcesoria sprawią, że nasze pomieszczenia nabiorą bardzo nowoczesnego, zdrowego i ciepłego wyglądu.